Tak naprawdę zjawisko drętwienia kończyn nie musi oznaczać czegoś bardzo groźnego. Niemniej jednak nie należy go bagatelizować. Jeżeli bowiem owo zjawisko pojawia się dosyć często, jest bardzo mocno nasilone, jeśli pojawia się znienacka i nie chce ustąpić, to należy poszukać przyczyn jego występowania, ponieważ może ono wynikać z bardzo poważnych przesłanek wymagających podjęcia stosownych działań od razu. Pierwszą z możliwych przyczyn może być niedobór określonych witamin i minerałów. To przyczyna, którą łatwo można zniwelować przyjmując określone suplementy, minerały, zmieniając swoją codzienną dietę.
Niedobory mikroelementów
Zazwyczaj mamy do czynienia z wystąpieniem niedoboru magnezu, wapnia, potasu oraz witamin z grupy B. Zdarza się, że takie zjawisko dotyka osoby stosunkowo młode, osoby rozwijające się, u których zapotrzebowanie na określone składniki jest znacznie większe właśnie z uwagi na fakt intensywnego rozwoju. Inną przyczyną wystąpienia drętwienia kończyn mogą być róznorodne choroby neurologiczne. W tymże względzie można wskazywać zarówno na pewnych schorzeniach lekkich jak i o dosyć poważnych stanach chorobowych zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu człowieka. Mowa jest chociażby o wystąpieniu krwawienia wewnątrzczaszkowego, mowa jest o udarach mózgu czy też o występowaniu guzów mózgu.
Kończyny dolne
W sposób szczególny należy tutaj wskazać na zjawisko drętwienia prawej kończyny dolnej, górnej oraz prawego kącika ust, gdyż jest bezpośredni objaw mającego nastąpić udaru mózgu. Bardzo często możemy mieć do czynienia z drętwieniem kończyn, które jest uwarunkowane występowaniem chorób kręgosłupa. Zasadniczo na takie problemy obecnie narzeka bardzo spory odsetek naszego społeczeństwa, a tym samym możemy mówić o zjawisku masowym. Zwyrodnienia kręgosłupa powstają na skutek przyjmowania niewłaściwej postawy w trakcie snu, w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków pracowniczych, co w dłuższej perspektywie może skutkować także drętwieniem kończyn górnych oraz dolnych. Poza wymienionymi, za drętwienie ludzkich kończyn mogą odpowiadać również i inne jednostki chorobowe. Między innymi można tutaj wskazać na cukrzycę, na zwyrodnienie łokcia, na choroby o podłożu endokrynologicznym jak również na choroby onkologiczne.
Jeśli zatem taki stan utrzymuje się nieco dłużej, jeśli mamy do czynienia z powracającym i nasilającym się drętwieniem rąk oraz nóg, to bynajmniej nie powinniśmy takiego zjawiska bagatelizować. Im szybciej postawiona będzie właściwa diagnoza, tym szybciej będzie można wdrożyć właściwe postępowanie i tym samym szybciej będzie można mówić o zniwelowaniu tego jakże utrudniającego codzienność zjawiska. Jeśli oczywiście drętwienie kończyn nie występuje często, jest sporadyczne, nie jest mocno nasilone, to nie potrzeby, aby w jakikolwiek sposób interweniować, aby podejmować jakiekolwiek działania. Być może wystarczy wówczas nieco zmodyfikować wówczas swoją dietę i wszystko wróci bardzo szybko do normy, a drętwienia kończyn nie będziemy już doświadczać w żadnym stopniu.