Dziś chcemy mieć piękną i szczupłą sylwetkę. W tym celu starannie dobieramy składniki odżywcze. W mediach wiele uwagi poświęca się racjonalnemu odżywianiu. Tort zwykle kojarzy nam się z „bombą kaloryczną”. Nic dziwnego, nie brakuje tam bowiem cukru, kremu, czy bitej śmietany. Wszystko to tylko podkreśla jego doskonały smak. Zatem warto zadać sobie pytanie – czy dietetyczny tort może być dobry? Oczywiście! Wystarczy odpowiednio dobrać składniki. W tym celu postanowiliśmy udzielić kilku praktycznych porad.
Tort light
Niskokaloryczny tort wymaga zużycia mniejsze ilości jajek, cukru, czy innych składników słodzących z których przygotujesz biszkopt i masę. Dietetyczne torty bardzo często mają w swoim składzie takie warzywa jak: marchew, szpinak, buraki, czy fasola. W związku z tym idealnie nadaje się do cukrzyków. Dietetyczne torty nie są słodzone klastycznym cukrem. Często alternatywą jest stewia lub ksylitom. W smaku tort nie jest mniej słodki, za to zdrowszy i bardziej dietetyczny.
Tort bezglutenowy
Przede wszystkim dla tych co cierpią na nietolerancje glutenu. Jak wiemy większość z tej substancji znajduje się m.in. w mące. Sama nietolerancja na gluten występuje u 1% społeczeństwa. Objawy takiej alergii bywają jednak bardzo uciążliwe. Ponadto gluten mamy takich produktach jak: kukurydza, ryż, czy soja. Jego spora zawartość znajduje się również pasztetach i parówkach. Regulacja poziomu glutenu w diecie jest bardzo istotna. Potocznie krąży opinia, że produkty bezglutenowe są drogie. Jeśli jednak chodzi o torty to koszty te nie są dużo wyższe. Jeśli chodzi o mąkę to w tym wypadku warto zdecydować się na mąkę gryczaną, ryżową, kukurydzianą, ziemniaczaną, sojową, czy marcepanową. Mąki bez glutenu się nie kleją, tym samym ciasto wymaga większej ilości składników spajających. W praktyce to co jest małą przeszkodą to fakt, że przy mące bezglutenowej biszkopt zaczyna opadać (zwłaszcza na środku). Wprawiony cukiernik nie powinien mieć jednak z tym większego problemu. W opadnięty środek warto wówczas dołożyć większą ilość kremu, lub dżemu. Najważniejsze, by w torcie znalazło się jak najwięcej produktów bezpiecznych, a to ze względu na różne stopnie nietolerancji glutenu.
Tort wegański
W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na torty wegańskie. Jak wiemy weganie całkowicie wykluczają z jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym eliminowane są takie składniki jak: mleko krowie, jajka, masło, czy inne pochodne produkty. Alternatywą może się stać natomiast mleko sojowe, mleko ryżowe, soda, czy margaryna wegańska. W przypadku wegańskich tortów często jednak dochodzi do pęknięcia biszkoptu. Można jednak tego uniknąć np. piec ciasto w określonym czasie nie zmieniając temperatury. Tu pomocna okazać się może kąpiel wodna, czy termoobieg. By zapobiec pękaniu biszkoptu na górze ustaw go poniżej środkowej półki w piekarniku.
Dla chcącego – nic trudnego! Jest teraz tyle zdrowych zamienników produktów do pieczenia ciast, że ciasta bezglutenowe, wegańskie itp. wychodzą nawet lepiej niż te tradycyjne 🙂