Zdrowie

Udar cieplny i jego skutki

Mamy okres letni, mamy okres urlopowy, a więc tym samym okres wakacyjnych wyjazdów. Wiele osób korzysta z ciepłych, słonecznych i upalnych dni na opalanie. Długotrwałe przebywanie na słońcu niesie ze sobą jednakże pewne ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Specjaliści każdego roku apelują zatem o rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych. Nikt na słońcu nie jest całkiem bezpieczny, a tym samym ryzyko wystąpienia udaru słonecznego tak naprawdę dotyczy każdej osoby. Czym jest ów udar i z jakimi objawami będzie się on bezpośrednio łączyć? Warto je znać, warto jest mieć je na uwadze, ale przede wszystkim warto jest chronić się przed owym udarem słonecznym, aby do owego zjawiska po prostu nie dochodziło.

Pierwsze objawy udaru

Pierwszym objawem, który powinien wzbudzić czujność człowieka jest utrata możliwości pocenia się. To dosyć wyraźny objaw, którego bynajmniej nie można przeoczyć. Jeśli mamy do czynienia z takim objawem, to wówczas należy jak najszybciej schować się do cienia, należy schłodzić głowę, którą można zamoczyć w wodzie lub skierować na nią wentylator. Jeśli do tego będziemy mieli do czynienia z wystąpieniem objawów neurologicznych, to bezwzględnie należy w takim momencie wezwać fachową pomoc lekarską. Poza wymienionymi należy również wskazać na inne objawy związane z udarem cieplnym. Mowa jest między innymi o nudnościach, o bólach oraz zawrotach głowy, mowa jest o senności, o wystąpieniu bełkotliwej mowy, otępieniu, o znaczącym podwyższeniu tętna, nierównym oddechu, skurczach mięśni oraz dezorientacji. Zasadniczo niektóre przypadki udaru cieplnego mogą kończyć się utratą przytomności oraz śmiercią danej osoby. Należy wskazać na to, że w przypadku udaru cieplnego nie musimy mieć do czynienia z wystąpieniem wszystkich wymienionych wyżej objawów, ale mogą wystąpić tylko niektóre z nich. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie udaru cieplnego?

Kto jest najbardziej narażony?

Oczywiście trzeba wskazać na to, że jest to zjawisko, które może dotknąć każdego bez wyjątku. Jednakże najbardziej podatną grupą wiekową na wystąpienie udaru cieplnego są osoby po 70 roku życia, czyliu seniorzy. Aby zapobiegać zjawisku udaru cieplnego, należy zastosować odpowiednie środki ostrożności. Mowa jest przede wszystkim o tym, aby nie przebywać na ekspozycji słonecznej przez dłuższy czas, zwłaszcza w bardzo upalne dni. Poza tym należy pamiętać o tym, aby stosować odpowiednie nakrycie głowy, które w dużej mierze chroni przed udarem cieplnym. Warto również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i jest to jedna z kwestii kluczowych, na którą należy postawić. Niewątpliwie jeśli mamy do czynienia z jakimikolwiek objawami wystąpienia, należy reagować jak najszybciej. Tylko w ten sposób można bowiem uniknąć poważnych konskwencji związanych z tym zjawiskiem. Mimo tego, że de facto każdy ma świadomość pewnego zagrożenia, to jednak każdego roku mamy do czynienia z tym zjawiskiem, które dotyczy dosyć sporej ilości osób. Jak najbardziej idealnym rozwiązaniem jest zatem zachowanie zdrowego rozsądku i nie poddawanie się swoim emocjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *