zapalenie płuc
Zdrowie

Zapalenie płuc – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie płuc to bardzo poważna choroba, która musi być odpowiednio leczona. Oczywiście mamy czasem do czynienia z lekką formą zapalenia płuc, które nie wymaga nawet pozostawania w domu. Jednakże w większości przypadków mowa jest o chorobie, która wymaga pozostania w domu lub nawet hospitalizacji. Zapalenie płuc jest dzielone na szpitalne, które jest powiązane z pobytem w szpitalu oraz pozaszpitalne.

Czym jest zapalenie płuc?

Zapalenie płuc to choroba, która może być mylona z innymi jednostkami chorobowymi, aczkolwiek powinna ona być odpowiednio leczona. Zapalenie płuc jest chorobą, która wykazuje bardzo wyraźne objawy i może być bardzo groźna. W niektórych przypadkach możemy mówić o jej śmiertelnych skutkach. Jakie są podstawowe objawy zapalenia płuc? Tutaj należy wskazać przede wszystkim na bardzo intensywny kaszel połączony z żółtą, zieloną lub szarą plwociną. Poza tym również możemy wskazać na wystąpienie gorączki, na wystąpienie duszności, dreszczy, nadmiernej potliwości, rozbicie jak również można mówić o bólu w klatce piersiowej zlokalizowanym w jej bocznych sferach. Jeśli mowa jest o wspomnianych wyżej dusznościach, to zazwyczaj mamy z nimi do czynienia w sytuacjach, w których zapalenie płuc przechodzimy bardzo ciężko.

Pierwsze objawy

Zapalenie płuc może być poprzedzone zapaleniem oskrzeli, co jednak nie jest sytuacją powtarzającą się zawsze. Możemy również wskazać na taki element, iż zapalenie płuc może mieć charakter wirusowy. W takiej sytuacji można mówić o występowaniu także i innych objawów. Do takich objawów na pewno można zaliczyć chociażby ból gardła, bóle mięśniowe, chrypkę oraz katar. Być może wydać się to nieco dziwne, ale jeśli mowa jest o zapaleniu płuc, to osoby po 70 roku życia mogą ową chorobę przechodzić nieco łagodniej Chodzi o mniejsze nasilenie pojawiających się objawów, co jednakże nie oznacza, że dla nich ta choroba nie jest groźna, ponieważ jest ona również bardzo groźna.

Kiedy do lekarza?

W niektórych przypadkach zapalenie płuc nie wymaga pilnego skonsultowania się z lekarzem, ale istnieją pewne grupy osób, które powinny w obliczu pojawienia się konkretnych objawów zwrócić się do lekarza POZ. Tutaj mowa jest o osobach powyżej 65 roku życia, mowa jest o dzieciach do lat dwóch, o osobach poddających się chemioterapii, przyjmujących leki immunopresyjne czy też osoby, które mają stwierdzony niedobór odporności. Dla tych grup osób zapalenie płuc może stanowić śmiertelne zagrożenie.

Zapalenie płuc, jak już wspomniano, może mieć bardzo różnych przebieg. Jeśli jednak dochodzi do wystąpienia takich objawów jak duszności, problemy z oddychaniem, bardzo wysoka gorączka powyżej 39 stopni, bardzo silny oraz nagły ból w klatce piersiowej to skontaktowanie się z lekarzem powinno być natychmiastowe. Zapalenie płuc to choroba, która jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia. Nie należy zatem lekceważyć żadnych symptomów, które mogłyby wskazywać właśnie na występowanie owej choroby. Lepiej bowiem owo zapalenie płuc zdusić w zarodku niż pozwolić, by spowodowało bardzo poważne skutki zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *