zdrowie intymne
Zdrowie

Wydzielina z pochwy

Pochwowa wydzielina nie brudzi naszej bielizny, a także nie ma zapachu który jest nieprzyjemny. Tak właśnie jest, gdy nasz organizm jest zdrowy. Natomiast jeżeli wydzielina ta zmienia swój zapach, wygląd oraz jest obfita, to powinniśmy zgłosić się na wizytę do specjalisty, czyli ginekologa. Serowate, brązowe, żółte, brunatne bądź pieniste czy nawet upławy cuchnące świadczą jedynie o infekcji pochwy, a może również o innych chorobach.

Wydzielina a cykl

Wydzielina z pochwy oczywiście zmienia się podczas trwania cyklu poprzez hormony. Hormon dominujący powoduje, że zmienia się wydzielina fizjologiczna z pochwy. Gdy mija menstruacja, praktycznie jej nie ma. Pojawia się później w ilościach bardzo niewielkich oraz ma kremowomleczną barwę. Staje się ona przejrzysta, obfita i ciągliwa, gdy jest czas jajeczkowania. Do momentu miesiączki jest nieprzejrzysta i gęsta. Stan zapalny szyjki macicy, pochwy zwiastują pojawiające się upławy. Podczas owulacji, jak również podczas płciowego stosunku, jest jej po prostu więcej. Podczas jajeczkowania można zauważyć do trzydziestu mililitrów dziennie, czyli około dwie łyżki.

Prawidłowy odczyn jest kwaśny. Upławy bardzo często towarzyszą chorobie. Są wtedy szare, żółtozielone, krwiste, różowe, serowate, ropne bądź pieniste. Zakażeniu sromu bądź pochwy także towarzyszą upławy. Powoduję one świąd i pieczenie, jest to duży dyskomfort. Również może pojawiać się stan podgorączkowy. Stosunek płciowy z partnerem staje się bardzo bolesny, nie przynosi żadnych przyjemności, a wręcz przeciwnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *