Zasadniczo jeśli mamy do czynienia z jakimiś schorzeniami górnych dróg oddechowych, to różnego rodzaju płukanki ziołowe mogą nam pomóc. Jest to rozwiązanie dosyć popularne oraz stosowane przez wiele osób. Ponadto również wielu lekarzy takie płukanki przepisują swoim pacjentom. Wszakże w terapii różnych chorób środki naturalne, jakimi są owe zioła, zawsze były znane i zawsze bardzo dobrze się sprawdzały. Jednakże w tym miejscu chcemy wskazać na nieco inny aspekt, a mianowicie chodzi tutaj o zastosowanie ziół w różnych chorobach dolnych dróg oddechowych.
Zioła a zapalenie płuc
Zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, POCHP to choroby, które dotykają wiele osób. Czy w takiej sytuacji zioła mogą okazać się pomocne? Jak najbardziej tak. Istotne jest jednak to, aby owych chorób nie leczyć na własną rękę. W takim przypadku bowiem istotne jest skonsultowanie się z lekarzem oraz zapytanie go o możliwość wspomagania leczenia ziołami. Zasadniczo w takiej sytuacji bardzo ważne będzie zastosowanie odpowiedniego antybiotyku. Poza tym jednak jeśli lekarz nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, to można z powodzeniem wspomagać proces leczenia produktami ziołowymi. Istotnym elementem w takim leczeniu dwukierunkowym jest stosowanie nie tyle pojedynczych ziół, co raczej różnego rodzaju mieszanek ziołowych. Bardzo dobrym przykładem może być tutaj zastosowanie mieszanki ziołowej będącej połączeniem tymianku, korzeniem lukrecji oraz babką lancetowatą. Dlaczego?
Tymianek czyli lukrecja
Tymianek to zioło, które w głównej mierze działa w sposób wykrztuśny, w sposób przeciwbakteryjny oraz przeciwzapalny. Korzeń lukrecji to zioło, które wykazuje również działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, a poza tym również mowa jest o działaniu rozkurczowym. Jeśli natomiast mowa jest o działaniu babki lancetowatej, to możemy tutaj wskazać na działanie wykrztuśne, przeciwskurczowe, immunostymulujące jak również pomaga w gojeniu się ran błony śluzowej. Kwiatostan lipy, mięta oraz liście maliny to kolejne z roślin, które można jak najbardziej zastosować w sytuacji, w której mamy do czynienia z chorobami dolnych oraz górnych dróg oddechowych. Bardzo ważne jest to, aby nie stosować żadnych ziół, aby nie stosować żadnych produktów ziołowych na własną rękę. Tutaj bardzo ważne jest bowiem to, aby bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. W przeciwnym razie bowiem możemy mieć do czynienia z pewnymi niepożądanymi skutkami, których lepiej jest uniknąć.
W leczeniu poważnych infekcji związanych z dolnymi drogami oddechowymi bardzo ważne jest zastosowanie antybiotyku, a zioła mogą być zastosowane tylko i wyłącznie w sposób wspomagający owo podstawowe leczenie. Zioła w chorobach pulmonologicznych nie są czymś stosowanym bardzo często, a na pewno znacznie rzadziej niż w przypadku chorób górnych dróg oddechowych. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że mieszanki ziołowe, o których wspomniano wyżej, jak najbardziej sprawdzają się także w przypadku wystąpienia zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli czy też innych uciążliwych infekcji dolnych dróg oddechowych.