Dzieci – są dla nas całym światem, dlatego tak bardzo troszczymy się o nie od pierwszych chwil ich życia. Nie należy jednak zapominać o tym jak delikatny, a zarazem narażony na wszelkiego rodzaju urazy jest układ kostny malucha. Tu szczególną uwagę należy zwrócić na jego główkę, która szybko może ulec odkształceniu. Istotne, by nie dopuścić do powstania takiej dolegliwości jak plagiocefalia.
Kilka słów o plagiocefalii
„Skośnogłowie”, czy „efekt płaskiej główki” – tak inaczej nazywana jest ta dolegliwość. Pytanie, co może być jej przyczyną. Tu wchodzą zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i kręcz szyi będąca wrodzoną dystrofią mięśniową. W wielu przypadkach początek plagiocefalii, to złe układanie dziecka po jednej stronie, szczególnie podczas snu. W tym przypadku bowiem należy zwrócić uwagę, by główka dziecka nie ulegała odkształceniu pod wpływem nacisku..
Objawy plagiocefalii
Jak już wyżej zostało wspomniane pierwszym znaczącym objawem jest wspomniana spłaszczona część główki dziecka. Ponadto występują jeszcze takie objawy jak: uwydatniony policzek, uwydatnione czoło, asymetryczne ułożenie oczu (optycznie powiększone jedno oko), czy asymetryczne ułożenie uszu (optycznie powiększone jedno ucho).
Jak leczyć?
Może wystąpić konieczność zabiegu chirurgicznego, który przypadku plagiocefalii przeprowadzany jest nie szybciej niż po ukończeniu 2 miesiąca. Istotna jest również interwencja rodziców, ponieważ plagiocefalia w wielu przypadkach pojawia się u dzieci, które zbyt długo leżą w jednej pozycji, to szczególnie w czasie snu należy zadbać o to, aby maluch miał zmienianą pozycje zwłaszcza w czasie snu. Warto kłaść dziecko na brzuchu, gdzie nie tylko poprawia to kształt główki, ale i kształtuje takie umiejętności jak na przykład przewracanie się z brzucha na plecy. W wielu przypadkach jednak maluch leżąc nie brzuchu szybko się niecierpliwi, dlatego warto układać go na kolanach, w ten sposób bowiem poczuje się bezpieczniej.
Kolejny sposób na skuteczną walkę z plagiocefalią, to zakup poduszek ortopedycznych dla najmłodszych dzieci. Przede wszystkim zapobiegają one odkształcaniu się główki pod wpływem nacisku bez względu na pozycje w której dziecko się znajduje.