Dieta

Co to są puste kalorie?

Choć to określenie nieustannie przewija się wśród nas, to wielu z nas nie potrafi go dobrze zdefiniować. ,,Puste kalorie”, bo o nim mowa, to pojęcie, którego w praktyce należy unikać.

Czym są puste kalorie

W każdym spożywanym posiłku zawarta jest dana ilość kalorii, większa, lub mniejsza. Same kalorie dostarczają przede wszystkim organizmowi energii i zapewniają tak zwane uczucie sytości. Oprócz wspomnianych kalorii jednak w każdym posiłku powinny znaleźć się inne, cenne wartości odżywcze takie jak chociażby białko, witaminy, czy minerały. Puste kalorie natomiast, to takie produkty, które prócz wspomnianej (i to w dodatku krótkotrwałej) energii nie zawierają nic. W dodatku, to właśnie przez nie w naszym organizmie odkładają się złogi, które w następstwie prowadzą do nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Krótko mówiąc jeśli chcielibyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym się różnią ,,puste kalorie” od ,,normalnych”? Różnica polega na tym, że produkty zawierające właściwe kalorie posiadają również porcje innych wartości odżywczych i same w sobie również nie są szkodliwe dla organizmu dodając mu na dłużej energii.

Gdzie są puste kalorie?

Przede wszystkim w słodyczach, ale w szczególności mamy tu na myśli cukierki, ciastka, ciasteczka, czy lody składające się z dużej ilości cukrów i tłuszczu. Prawdziwą ,,bombą” pustych kalorii są jednak słone przekąski(paluszki, chipsy, prażynki itp.) i kolorowe napoje gazowane (oranżada, napoje o smaku coli itp.). Jako drugie w kolejce stoją restauracje typu fast food (hamburgery, frytki, pizza) itp.  Ogromna ilość pustych kalorii znajduje się również w alkoholu, gdzie uwaga, jeden gram alkoholu, to aż 7 kalorii.

Ciekawa sytuacja jest sokami. Tu należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż i one mogą zaliczać się do pustych kalorii. Pod warunkiem, że są dodatkowo słodzone. Dlatego nie ma lepszego rozwiązania, niż samodzielnie świeżo wyciskany sok.

A skoro o samodzielności mowa…

To lepiej nie jesteśmy w stanie uniknąć pustych kalorii jak możliwie w największym stopniu przyrządzać własne posiłki, gdzie sami możemy decydować o ilości dodanego cukru. Ponadto zawsze warto czytać etykiety w celu upewnienia się, że dany produkt jest dobry dla naszej diety.

Czym grożą puste kalorie?

Głównie prowadzą do otyłości, ta natomiast, daje szereg innych problemów jak nadciśnienie, problemy z sercem, układem krążenia, czy podwyższonym cholesterolem. Tego typu problemy zwiększają również ryzyko nowotworów, czy udarów mózgu.

One thought on “Co to są puste kalorie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *