Trening

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup jest bardzo istotnym elementem dla zdrowia. Niestety, ale współczesny człowiek w dużej mierze odczuwa skutki prowadzenia niewłaściwego trybu życia, co ma swoje przełożenie także na ból kręgosłupa. Ból kręgosłupa to dolegliwość, z którą boryka się bardzo wiele osób i dotyczy coraz szerszej grupy społeczeństwa. Ma to swoje przełożenie na nastrój, na jakość snu, na jakość codziennego życia w ogólnym tego słowa znaczeniu. Aby móc mówić o zdrowiu kręgosłupa, o poprawieniu jego kondycji, trzeba na pewno wyeliminować przyczyny jego występowania. Poza tym również należy wprowadzić w swoją codzienność pewne zdrowe nawyki. Między innymi mowa jest tutaj o codziennej aktywności fizycznej, o aktywności pozwalającej wzmocnić mięśnie grzbietu.

Aktywność fizyczna

Oczywiście również bardzo istotne jest to, aby owa aktywność była odpowiednio dobrana. Tak naprawdę bowiem nie każda forma aktywności fizycznej będzie pozwalała na uzyskanie poprawy w zakresie zdrowia kręgosłupa. Co więcej, niektóre jej formy będą wręcz szkodzić kręgosłupowi. Jaka zatem forma aktywności fizycznej będzie odpowiednia dla pleców człowieka? Na pewno można wskazać na określone ćwiczenia wykonywane w domu, ale również nie należy pominąć określonych form aktywności poza domem. Specjaliści słusznie podkreślają, że bardzo dobrą formą aktywności poprawiającą funkcjonowanie kręgosłupa jest pływanie. Oczywiście istotne jest to, aby miało ono wymiar regularności. Podobne efekty można również uzyskać jeśli postawimy na jazdę na rowerze. Jakie jednak ćwiczenia są wskazane i możliwe do wykonywania w zaciszu własnego domu? Tutaj mamy dosyć szerokie możliwości ćwiczenia.

Dobre ćwiczenia

Bardzo dobrym ćwiczeniem będzie takie, w którym przyjmujemy pozycję siedzącą lub też stojącą i w tejże pozycji podnosimy głowę, a następnie skłaniamy ją ku klatce piersiowej. Takie ruchy wykonujemy kilkakrotnie naprzemiennie. Innym ćwiczeniem, które także nie nastręczy nikomu większego problemu, jest skłanianie głowy na przemian do prawego oraz do lewego barku. Można także przyjąć pozycję stojącą i w tejże pozycji bardzo powoli unosić ręce wyprostowane w łokciach z obciągniętymi palcami. Ręce unosimy aż nad głowę. Przy tym wykonujemy także wdech. Następnie robiąc wydech, powoli owe ręce opuszczamy aż do bioder. Jeśli chcemy w sposób szczególny wzmocnić lędźwiową część naszego kręgosłupa, to mamy do dyspozycji kilka szczególnych ćwiczeń. Między innymi można tutaj wskazać na wykonywanie kociego grzbietu jak również na wykonywanie ćwiczenia polegającego na wypychaniu bioder. Każde ćwiczenie warto jest wykonywać po 6 do 8 razy, aby móc uzyskać odpowiedni rezultat. Na pewno również istotna jest regularność, a poza tym także nie można nie wyeliminować czynników wywołujących ból kręgosłupa. Należy zadbać o odpowiedniej twardości materac do spania, należy zadbać o odpowiednią dietę, od której również bardzo wiele w tejże materii zależy. Zdrowie kręgosłupa jest elementem uzależnionym od bardzo wielu czynników, a więc trzeba podjąć pewne złożone działania mające na celu uzyskanie odpowiedniego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *