Zdrowie

Czy spanie na podłodze jest zdrowe dla kręgosłupa?

Sen to jeden z kluczowych elementów pozwalających człowiekowi zachować dobrej jakości zdrowie. Dbałość o ów sen nie jest jednak taka prosta i oczywista. Wiele osób budzi się rankiem zmęczonych, z bólem pleców, który wraz z każdą następną nocą może coraz bardziej się nasilać. Powodem tego może być chociażby niewłaściwy materac, niewłaściwa twardość podłoża, która stanowi istotny czynnik dla uzyskania właściwej jakości snu człowieka. Można zetknąć się ze stwierdzeniem, iż dla zdrowia kręgosłupa bardzo dobrym rozwiązaniem jest spanie na podłodze. Poniekąd można podpisać się pod takim stwierdzeniem, ale nie w pełni. Dlaczego?

Spanie na bardzo twardym podłożu, jakim jest podłoga, jest zasadniczo niewygodne. Tym samym negatywnie wpływa na komfort snu, na możliwość spokojnego zaśnięcia. Spanie na podłodze w pozycji na plecach może na krótki okres być korzystne, ale tak naprawdę trudno też mówić o pełnej satysfakcji z takiego snu. Dlatego też spanie na podłodze nie jest rozwiązaniem polecanym przez specjalistów. Oczywiście lepiej jest zasnąć na podłodze niż na niewygodny krześle lub nawet na bardzo miękkim podłożu. Niemniej jednak nie można tutaj mówić o najbardziej korzystnym rozwiązaniu. Trzeba pójść zatem na pewien kompromis, trzeba wybrać pewne rozwiązanie pośrednie. Takim właśnie rozwiązaniem jest wybór odpowiedniej twardości materaca, który rozwiąże wszelkie problemy ze snem, z zasypianiem, z bólem kręgosłupa po przebudzeniu.

Dlaczego warto stawiać na materac ortopedyczny?

Mówiąc o odpowiedniej jakości materaca, wskażemy na pewno na ten ortopedyczny. Jest kilka zasadniczych argumentów za tym, aby sięgnąć właśnie po takie rozwiązanie. Do tych argumentów należy zaliczyć:

  • idealne dopasowanie takiego materaca do kształtu ciała danej osoby
  • wysoki stopień elastyczności oraz sprężystości
  • uzyskanie właściwego podparcia kręgosłupa w trakcie snu
  • zastosowana w materacu pianka poliuretanowa lub pianka termoplastyczna zapewnia wysoki stopień komfortu snu
  • istnieje możliwość indywidualnego dopasowania stopnia twardości wkładu do materaca
  • poszewka materaca jest zazwyczaj wykonana z materiału antyalergicznego, trwałego
  • uzyskuje się bardzo wysoki stopień higieny snu

Spanie na podłodze w kontekście korzyści dla zdrowia kręgosłupa to pewnego rodzaju stereotyp. Tak naprawdę bowiem bardzo mała ilość osób, które próbowały takiej pozycji, takiej formy snu, uznała ją za wygodną i właściwą. W wielu przypadkach po przebudzeniu dana osoba wcale nie odczuwała żadnej ulgi w bólach pleców. Dlatego też nie warto jest próbować czegoś, co de facto nie jest korzystne dla zdrowia człowieka. Specjalistyczny materac ortopedyczny to rozwiązanie idealne, jak najbardziej polecane przez specjalistów, to rozwiązanie pozwalające uniknąć niewłaściwego podparcia kręgosłupa w trakcie snu. Dlatego też profesjonalny materac ortopedyczny w pełni zastąpi wszelkiego rodzaju inne eksperymentalne metody uzyskania właściwej jakości snu, a za taką metodę uznaje się chociażby spanie na podłodze.

Polecamy również: Jak prawidłowo dbać o poduszki ortopedyczne z pianki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *