głóg
Dieta

Głóg – roślina o wielu wartościach leczniczych

Wśród różnych dobroczynnych dla zdrowia roślin możemy wyróżnić chociażby głóg jako jedną z tych roślin, która charakteryzuje się bardzo wymiernymi właściwościami w kontekście zdrowia człowieka. Głóg ma wiele różnych odmian, aczkolwiek dla człowieka oraz dla jego zdrowia na pewno bardzo korzystne jest stosowanie głogu jednoszyjkowego lub też głogu dwuszyjkowego. Jeśli chodzi o wykorzystanie owego owocu, to mowa tutaj jest o dobroczynnym wpływie zarówno owoców jak i kwiatów głogu.

Dobroczynne składniki głogu

W głogu mamy do czynienia z wieloma dobroczynnymi składnikami, w tym można wskazać na sporą ilość witaminy C, na pektyny, saponiny, tainy, kwas kawowy, oleiny, jak również na szereg niezbędnych w ludzkim organizmie minerałów. Mowa jest chociażby o magnezie, o potasie, sodzie, wapniu oraz o fosforze. Dzięki temu, że mamy tutaj do czynienia z bardzo dużym bogactwem różnych składników, to tym samym głóg oraz produkty na bazie głogu wykazują bardzo wiele wymiernych dobroczynnych działań. Między innymi można tutaj mówić o wyraźnym wpływie na obniżenie ciśnienia krwi.

Głóg na serce i nadciśnienie

Tym samym stosowanie głogu przez osoby cierpiące na nadciśnienie jest jak najbardziej czymś pozytywnym, czymś wskazanym. To oczywiście nie jest jedyny powód, dla którego można sięgać po produkty na bazie głogu. Można tutaj wskazać chociażby na właściwości antyoksydacyjne, a tym samym głóg może powodować zapobieganie nowotworom, można wskazywać na korzystne działanie w kontekście funkcjonowania układu trawiennego, na korzystne działanie w kontekście funkcjonowania układu sercowo- naczyniowego, znacząco poprawia krążenie krwi, obniża poziom cholesterolu, wpływa przeciwskurczowo, działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie, wpływa na zwiększenie produkcji enzymów wątrobowych, wykazuje działanie moczopędne jak również można tutaj mówić o wyraźnym wspomaganiu układu odpornościowego w ludzkim organizmie.

Jak stosować głóg?

Głóg można stosować na wiele różnych sposobów. Bardzo popularna jest na pewno herbatka z głogu, która jest najczęściej stosowanym produktem. Poza herbatką można oczywiście wspomagać się różnego rodzaju tabletkami na bazie głogu. Kolejną z możliwości jest także sięganie po kosmetyki na bazie głogu, wśród których na pewno należy wskazać na różnego rodzaju kremy.

Poza tym również istnieje jeszcze jedna z możliwych opcji, a mianowicie chodzi o picie soku z głogu. Oczywiście ktoś musi lubić ten smak, aby móc ów sok pić ze smakiem. W każdej z wymienionych form mowa jest o szeroko pojętym pozytywnym oddziaływaniu na organizm człowieka i w każdej z tej form głóg ma nam bardzo wiele pozytywnego do zaproponowania. Roślina, która dostępna jest powszechnie i z powodzeniem może być również przez każdego uprawiana, jeśli oczywiście posiada ten ktoś odpowiednie warunki do tego uprawiania głogu. Zarówno głóg jak i wiele innych produktów ze świata roślin, wiele innych ziół ma człowiekowi wiele pozytywnego do zaproponowania. Warto zatem wspomagać się tym, co faktycznie może nam pomóc w pozbyciu się różnych dolegliwości i poprawić nasze samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *