Czerniak jest jednym z najniebezpieczniejszych złośliwych nowotworów skóry. Jego wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie zwiększa szansę wyzdrowienia aż do dziewięćdziesięciu procent. Do czynników ryzyka należą między innymi długotrwałe przebywanie na ostrym słońcu, słoneczne opatrzenia, a zwłaszcza jeśli miały miejsce przed ukończeniem dwunastego roku życia i towarzyszyły im różne powikłania. Duże znaczenie mają również predyspozycje genetyczne jak i jasna karnacja czy urazy znamion barwnikowych. Nie bez znaczenia są również czynniki hormonalne.
Najczęstsze przypadku czerniaka
Badania wykazują, że czerniak często występuje u kobiet w okresie ciąży i połogu oraz w okresie pokwitania. Znacznie gorsze rokowania występują u mężczyzn. Zwykle czerniak często jest mylony z różnymi innymi niegroźnymi zmianami na skórze. Warto, więc wiedzieć, jak rozróżnić zwykłe zmiany barwnikowe od czerniaka złośliwego. Jedną z charakterystycznych cech jest asymetria. Następnie należy zwrócić uwagę na nieregularność brzegów. Charakterystyczną cechą czerniaka jest również jego barwność. Najczęściej są to różnokolorowe odcienie brązu, czerni, szarości i różu, a to wszystko na jednej zmianie barwnikowej.
Co ważne, zdarzają się przypadki czerniaka bezbarwnego, który może być nawet niezauważalny na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, że zmiana na skórze, która ma więcej niż sześć milimetrów powinna wzbudzić nasz niepokój i zaowocować wizytą u dermatologa. Czerniak zwykle jest wypukły, czasem towarzyszy mu świąd, krwawienie, sączenie oraz inne cechy stanu zapalnego.