Przeziębienie bardzo często bagatelizujemy, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo groźne są powikłania. Przeziębienie trwa krótko, często rezygnujemy z wizyty u lekarza, jednakże zdarza się, że infekcja zmienia się w bardzo poważną chorobę. Powikłaniami przeziębienia często są: zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli, zapalenie gardła oraz krtani.
Dlaczego dochodzi do powikłań?
Infekcje, nawet te z pozoru błahe osłabiają nasz organizm. Mniej skutecznie, więc broni się on przez atakiem wirusów. Tymczasem na nasz organizm czyha ogromna ilość bakterii, zwłaszcza tych, które atakują układ oddechowy. Jeżeli w naszym nosie zalega gęsta wydzielina wówczas staje się ona idealną pożywką dla bakterii. Tym samym może rozwinąć się kolejna infekcja.
Przewlekły katar, czyli zapalenie zatok
Nieleczone przeziębienia z czasem prowadzą do zapalenia zatok oraz błony śluzowej. W niektórych przypadkach obrzęk może stać się bardzo duży, co wywołuje zamknięcie ujścia zatok. Wówczas pojawia się ból w okolicy nosa i czoła, nos jest zatkany a także wzrasta temperatura. Kuracja tego typu trwa około 5 dni i stosowany jest antybiotyk. Dodatkowo zalecane są leki, które obkurczają błonę śluzową. Najczęściej mają postać kropli do nosa.
Jestem pod wrażeniem bo ostatnio naszego synka wyleczyliśmy inhalacjami z aloesu z gęstego ropnego kataru. Mam nadzieje że przy kolejnych atakach choroby on także nam pomoże, i będziemy mniej odwiedzać lekarza.