odżywki sportowe
Fundamenty

Wpływ odżywek sportowych na zdrowie

Stosowanie suplementów diety dla sportowców, różnego rodzaju odżywek stało się obecnie czymś popularnym, można powiedzieć, że czymś naturalnym. W treningu fizycznym mogą nam one pomóc w osiągnięciu celu, ale wartym zadania pytaniem staje się w tym momencie także to czy owe odżywki nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie? Jeśli mowa jest o typowych odżywkach sportowych jak kreatyna czy też białko serwatkowe, to nie ma mowy o ich negatywnym wpływie na zdrowie.

Odżywki a sterydy

Odżywki sportowe są bowiem nieraz kojarzone ze sterydami anabolicznymi, które z kolei są produktami mogącymi wpłynąć na nasz organizm w sposób negatywny. Odżywki sportowe pochodzące z wiarygodnego źródła zakupu nie są szkodliwe, ale są pewne sytuacje, w których ich stosowanie nie tylko nie jest wskazane, ale wręcz jest zabronione. Mowa jest na pewno o osobach nieletnich. W ich przypadku stosowanie odżywek może powodować zmiany w gospodarce hormonalnej, może powodować wiele innych niepożądanych działań.

Podobnie sytuacja ma się w odniesieniu do osób borykających się z jakimkolwiek poważniejszym schorzeniem. W odniesieniu do tych osób bardzo istotne jest to, aby sam fakt chęci stosowania owych odżywek został zgłoszony lekarzowi. Od jego decyzji należy uzależniać to czy po owe produkty będziemy sięgać, czy też raczej z nich nie skorzystamy. Odżywki sportowe są uzupełnieniem i tylko w taki sposób powinny być one traktowane. Nie mogą bowiem stanowić żadnej podstawy sukcesu sportowego, nie mogą stanowić podstawy naszego treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *