Póki nasz wzrok nam dopisuje, powinniśmy się nim cieszyć, ale jednocześnie powinniśmy o niego dbać. Jednakże całkowicie nie jesteśmy w stanie wyeliminować możliwości pogorszenia się jakości owego wzroku. Z jednej strony mowa jest o różnych czynnikach nas otaczających, a z drugiej strony także mowa jest o pewnych chorobach, które zazwyczaj są uwarunkowane genetycznie, są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Zaćma o podłożu genetycznym
Z pewnością jednym z częściej pojawiających się schorzeń oczu mających podłoże genetyczne, jest zaćma. To choroba, która objawia pojawianiem się plamki na oczach, a tym samym widzeniem nieostrym, pogorszeniem się jakości widzenia. Zaćma to współcześnie choroba, która nie wywołuje starachu, obawy, ponieważ jest ona bardzo skutecznie leczona. Ponadto również odpowiednia diagnostyka pozwala na bardzo wczesne jej stwierdzenie, o ile oczywiście dana osoba bada swój wzrok regularnie. Leczenie zaćmy to nic innego jak przeprowadzenie stosownego zabiegu, który zazwyczaj nie wymaga nawet hospitalizacji. Dana osoba w tym samym dniu jest zwalniana do domu.
Czy zaćmę można wyleczyć?
Zaćma to choroba, która powinna być leczona jak najwcześniej, aczkolwiek w pierwszej fazie choroby często nie dokonuje się zabiegu. Póki nie mamy do czynienia z pogorszeniem jakości widzenia, nie ma wyraźnego wskazania do tego, aby dokonywać owego zabiegu. Współcześnie sporo mówi się o zaćmie, o jej leczeniu, aczkolwiek zwiększona ilość zabiegów wynika z faktu, iż mamy do czynienia z coraz lepszymi metodami leczenia tejże choroby.