Zdrowie

Szałwia – w naturze siła

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o zdrowym stylu życia. Dziś coraz trudniej bowiem zadbać nam o nasze ciało. Chemia to aktualnie nie tylko środki farmakologiczne, ale i produkty takie jak owoce, czy warzywa. A wszystko to odbija się na naszym zdrowiu. W tym celu warto sięgnąć po to co mamy od natury. Jednym z od lat sprawdzonych ziół jest szałwia. Choć w większości znana jest z przynoszenia ulgi jamie ustnej ma też wiele innych, równie cennych właściwości.

Co zawiera szałwia?

Szałwia jest źródłem wielu witamin i minerałów, w tym witaminy E, B3, żelaza, cynku, magnezu, czy potasu. Zawiera również wiele cennych kwasów, w tym kwas omega 3. O innych, równie cennych właściwościach szałwii można przeczytać na wikipedii

Szałwia – na co pomaga?

Łagodzi bóle głowy, także te migrenowe. Wspiera pamięć i koncentracje, czym zwiększa wydajność w ciągu dnia. Dziś coraz trudniej zadbać nam również o układ trawienny. Szałwia nie tylko działa rozkurczowo, ale i aktywizuje produkcje soków trawiennych, tym samym usprawnia procesy metaboliczne. Częstym, a zarazem krępującym problemem jest potliwość. Szałwia dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym zmniejsza wydzielanie potu w organizmie. Wzmacnia nasze włosy. Zabiega ich łamaniu się, oraz przedwczesnemu siwieniu. Pozostając w temacie urody szałwia opóźnia powstawanie zmarszczek. Opóźnia też proces starzenia się skóry. Kobiety mogą stosować szałwie przy bolesnych i nieregularnych miesiączkach. Reguluje również poziom cukru we krwi, dlatego wskazana jest dla osób zmagających się z cukrzycą.

Szałwia – czy zawsze można stosować?

Szałwia, choć jest środkiem naturalnym ma swoje przeciwwskazania. Przy wspomnianych miesiączkach można ją pić po konsultacji z lekarzem. Ponadto szałwia nie powinna być stosowana w czasie przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Nie zaleca się również picie szałwii przy ostrym nieżycie żołądka, oraz przy padaczce. Unikać powinny jej także kobiety w ciąży. Szałwia ma szerokie zastosowanie w medycynie jednak jej dawkowanie powinno być wcześniej omówione ze specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *