Badanie USG jest obecnie powszechnie wykonywane przez lekarzy. Nic zatem dziwnego, jest ono całkowicie bezpieczne. Używane są do niego fale akustyczne, które nie uszkadzają komórek ciała, w przeciwieństwie do fal radiowych. Ultrasonografia przybliża lekarzowi wygląd organów pacjenta, w związku z czym w porę może wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Nerki
Ultrasonografia pomaga określić stan nerek, dzięki niej można zauważyć wszelkie torbiele, guzki czy kamienie. Znacznie ułatwia to leczenie kamicy nerkowej, nowotworu czy niewydolności, diagnoza jest na tyle szybka, że pacjent może uniknąć operacji.
Wątroba
Narząd ten nie jest unerwiony, przez co pacjent nie odczuwa dolegliwości z nim związanych. Ultrasonografia przeprowadzona na wątrobie pozwoli zaobserwować powiększenie się narządu, które może świadczyć o chorobie autoimmunologicznej lub zakaźnej.
Węzły chłonne
Dzięki badaniu USG widoczne jest powiększenie więzów, które może świadczyć o przebytym lub obecnym stanie zapalnym. Profilaktyka w tym przypadku jest bardzo istotna, pozwala bowiem na czas wykryć chłoniaka, złośliwy nowotwór, którego objawy często mylone są z grypą.
Jelita
Badanie przeprowadzane w ich obrębie umożliwia obserwację ścian jelit, ich powierzchnia powinna być gładka. Jeśli tak nie jest, może to świadczyć o chorobach układu pokarmowego, te jednak należy potwierdzić dodatkowymi badaniami, przykładowo tomografem lub kolonoskopią.
Trzustka
Ultrasonografia tego narządu może być pomocna w profilaktyce cukrzycy. Jeśli w trzustka jest powiększona bądź zmaga się ze stanem zapalnym, może to doprowadzić do jej niewydolności. USG wykrywa także guzki, które mogą się okazać złośliwe, pomocne jest również w profilaktyce choroby Hashimoto.
Macica i jajniki
Badanie narządów rodnych zalecane jest w profilaktyce nowotworowej. Poza tym, obserwacją dna macicy kobiety ciężarnej pomaga zaobserwować nieprawidłowości płodu. W poszczególnych etapach ciąży można wykryć wodogłowie czy rozszczep kręgosłupa u dziecka.