kamica nerkowa
Zdrowie

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to bez wątpienia przykra i bolesna choroba. O kamicy nerkowej mówimy wówczas, gdy w nerkach bądź drogach moczowych tworzą się kamienie, czyli złogi powstałe w wyniku wytrącenia się związków chemicznych. Pierwszym objawem tego procesu jest nagły atak kolki nerkowej, której towarzyszy ból nie do opisania. Czasem towarzyszy mu nawet utrata przytomności.  Zwiastuje to ostrą kamicę nerkową.

Jak powstaje choroba?

Bardzo problematyczne jest utknięcie kamienia w przewodzie moczowym, co uniemożliwia przedostanie się moczu do pęcherza moczowego. Taki zastój prowadzi do rozwoju zakażenia, a to z kolei do ostrej niewydolności nerek.  Dolegliwość ta dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Powstawaniu kamieni w nerkach sprzyjają takie czynniki jak: wady w budowie układu moczowego, skłonności dziedziczne, wady budowy układu moczowego, choroby układu pokarmowego, zagęszczenie moczu spowodowane spożywaniem zbyt małej ilości wody, czy zła dieta. Zwykle choroba ta ulega leczeniu farmakologicznemu, jednak gdy kamienie są bardzo duże, wówczas koniczne jest operacyjne ich usunięcie.

Najczęściej jednak lekarze i pacjenci decydują się na litotrypsję przez ustrojową, która polega na użyciu tak zwanej fali wstrząsowej celem rozbicia kamienia wewnątrz organizmu. Zabieg ten nie jest jakoś specjalnie skomplikowany i nie wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu ani nawet znieczulenia. Rozbity kamień w postaci pisaku jest wydalany w naturalny sposób z moczem z naszego organizmu. Jest to najlepsza alternatywa dla chorych borykających się z kamicą nerkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *