Z jednej strony mogłoby się wydawać, że każda choroba powinna być leczona od samego początku, od jej wykrycia do wyleczenia lub też do zgonu danej osoby. Jednakże rzeczywistość jest odmienna. Mamy tym samym do czynienia z pojęciem leczenia paliatywnego. Na czym ono polega, czym ono jest? To nic innego jak leczenie objawowe.
Kiedy stosuje się leczenie paliatywne?
W sytuacji, w której mamy do czynienia z bardzo rozległą, z bardzo zaawansowaną chorobą, gdy nie ma realnych szans na wyleczenie, to wówczas stosowane jest leczenie paliatywne. Jak to wygląda w praktyce i w jakich sytuacjach możemy mieć z nim do czynienia? Bardzo trafnym przykładem jest choroba nowotworowa, która dotyka wielu różnych organów. Leczenie paliatywne sprowadza się do podawania środków przeciwbólowych czy też środków przeciwwymiotnych w sytuacji, w której dane objawy występują. Nie ma tutaj miejsca leczenie samej choroby, czyli nowotworu. Leczenie paliatywne odbywa się w domu chorego, a osoby zajmujące się opieką nad nim są odpowiednio przeszkolone.
Elementy i metody leczenia
Osoba leczona paliatywnie nie jest ratowana za wszelką cenę, ponieważ istotnym elementem staje się to, aby pozwolić jej godnie odejść z tego świata. Bez wątpienia jest to bardzo trudne pojęcie, zagadnienie, ale w rzeczywistości trzeba się z nim zmierzyć. Leczenie paliatywne bardzo często wymaga także tego, aby zastosować odpowiedni sprzęt, w tym głównie mowa jest o specjalistycznym łóżku dla osoby chorej. O tym rodzaju leczenia chorób można także mówić w stosunku do osób przebywających w hospicjach.