Lipodemia to choroba, lecz niewielu z nas jest świadomym jej istnienia. Potocznie jest nazywana chorobą grubych nóg. Charakteryzuje się ty, że nogi są nieproporcjonalnie duże względem pozostałych części ciała. Bardzo trudno ją zdiagnozować, dlatego osoby nią dotknięte przez wiele lat czekają na właściwą diagnozę i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Jak się objawia?
Zwykle reakcją na lipodermię jest podejmowanie aktywności fizycznej i dieta, które mają na celu wyszczuplenie nóg. Jednak obszar ciała dotknięty tą chorobą nie zmniejszy swoich rozmiarów bez odpowiedniej terapii farmakologicznej. Podłoże lipodemii jest dotychczas tajemnicą, jednak wielu naukowców skłania się ku genetycznemu obciążeniu. Choroba ta powstaje w wyniku nieprawidłowych przemian tłuszczowych, zaburzeń krążenia żylnego, złego odżywiania komórek tłuszczowych oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania. Charakterystyczny jest tak zwany ból tłuszczowy, czyli mrowienie, pieczenie i ogólna bolesność w miejscu obrzęku. Niebezpieczne są dolegliwości psychiczne towarzyszące lipodemii.
Dyskomfort psychiczny, kompleksy i problemy z samoakceptacją mogą prowadzić do załamań nerwowych i depresji. Osoby chore odczuwają problemy z normalnym poruszaniem się i bóle stawów, zwłaszcza kolan. Bardzo dokuczliwe jest uczucie ciągłego napięcia skóry. Charakterystyczne dla tego stanu są również bolesne otarcia, powstałe w trakcie chodzenia. Profilaktyka tego schorzenia jest wskazana, jeśli w rodzinie występowała lipodemia.