Trening na siłowni, bieganie, jazda na rowerze jak i każda inna forma ćwiczeń fizycznych wymagają tego, aby odpowiednio się do nich nastawić, odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego czy to się komuś podoba, czy też nie, bardzo istotnym elementem w każdej formie ruchu jest właściwe rozgrzanie mięśni. Przede wszystkim ma to na celu zapobieganie różnym kontuzjom i urazom. Ponadto również niezwykle istotnym elementem jest odpowiednia regeneracja. Wiele osób chcących osiągnąć zakładany wcześniej cel, zapomina o tym elemencie.
Odpoczynek po treningu
Mówiąc o regeneracji po wysiłku fizycznym, nie można tego pojęcia sprowadzać tylko i wyłącznie do aspektu zapewnienia sobie snu, odpowiedniej dawki snu. Jest on oczywiście bardzo istotny, ale nie jest jedynym ważnym elementem. Regeneracja to bowiem coś jeszcze. Mowa jest bowiem o pewnym roztrenowaniu, o pewnych ćwiczeniach rozluźniających, rozprężających po wysiłku. Podobnie jak rozgrzewka przed treningiem, tak i ten element jest bardzo ważny.
Regeneracja przed treningiem
Regeneracja to także odpoczynek. Dajmy po treningu odpocząć naszym mięśniom, nie narażajmy ich na zbyt duży wysiłek w niewielkim odstępie czasu. Poziom glikogenu niezbędnego do wykonania kolejnej pracy mięśni, musi być odpowiednio uzupełniony. Zawodowi sportowcy zazwyczaj korzystają z salonów odnowy biologicznej, z masaży, które są jak najbardziej wskazane jeśli ktoś może sobie na nie pozwolić i jeśli ma do nich dostęp. W ten sposób można bowiem utrzymać swoje mięśnie w prawidłowej kondycji i nie dopuścić do tego, że będą one zbyt spięte, a tym samym bardziej narażone na uraz. Mówiąc regeneracja, musimy wskazać na pojęcie czasu. Jest to pojęcie klucz w tym zagadnieniu. Nie powinniśmy po określonym wysiłku przystępować do kolejnego wówczas, gdy czujemy zmęczenie i napięcie mięśniowe.
Musimy dać sobie czas, aby kolejny wysiłek fizyczny był po prostu efektywny. Brak odpowiedniego czasu przeznaczonego na regenerację prowadzi do tego, że mamy do czynienia ze zjawiskiem przetrenowania, przemęczenia. Skutkuje to nie tylko tym, iż bardziej narażamy się na potencjalne urazy, ale ponadto również mamy do czynienia z mniejszą efektywnością kolejnych wysiłków, z mniejszymi możliwościami. Wraz z każdym kolejnym wysiłkiem będzie nam po prostu brakować sił, aby móc ćwiczyć z wymaganą i zadowalającą dla nas intensywnością. Dlatego też do pojęcia regeneracji po wysiłku nie należy podchodzić w sposób lekceważący, ale uznać je za coś istotnego i niezbędnego. Czasem regeneracja ma większe znaczenie niż sam podstawowy wysiłek.