Wiele osób rezygnuje z samochodu na rzecz roweru i to właśnie rowerem miejskim jeżdżą one do pracy, czy szkoły, a także na zakupy. Jak wiadomo wtedy też trzeba zostawić swój jednoślad. Ale jak to mówią „licho nie śpi”, a „przezorny zawsze ubezpieczony”, dlatego warto zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Ale jak to zrobić? Oto 5 naszych propozycji.
Top 1: dobra linka nie jest zła
Oczywiście jednym z pierwszych zabezpieczeń jakie przychodzi nam do głowy jest zastosowanie linki. Otóż może to być całkiem dobry pomysł, ale tutaj rodzaj ma znaczenie. Jeżeli myślicie, że możecie kupić linkę w supermarkecie, to absolutnie odradzamy Wam tę opcję, wszak każdy nawet niedoświadczony złodziej sobie z nią poradzi. Wystarczą tylko pierwsze lepsze nożyczki. Dlatego zdecydowanie lepszą opcją jest zastosowanie linki z tulejami. W tym przypadku na linkę ze stali zostały nawleczone metalowe elementy co zdecydowanie utrudnia jej przecięcie.
Top 2: u-lock i wszystko jasne
Kolejna nasza propozycja to słynny u-lock. Otóż jest to pałąk, który tworzy coś na wzór litery „U”. Również w tym przypadku absolutnie nie należy wybierać modeli z supermarketu, które zwyczajnie są słabe. Najlepsze u-locki wykonane są z mocnej i bardzo grubej stali, zatem przecięcie nawet ostrymi nożycami absolutnie się nie uda. Wbrew pozorom to zabezpieczenie wcale nie jest tak drogie i dobrej jakości model można zakupić za kwotę mniejszą niż 100 zł, choć bądźmy szczerzy, niezależnie, czy macie rower miejski, czy crossowy to tak naprawdę nie warto oszczędzać na zabezpieczeniu.
Top 3: stary, poczciwy łańcuch w nowej odsłonie
Oczywiście w naszym zestawieniu nie może zabraknąć łańcucha, ale oczywiście w całkiem nowej odsłonie. Warto tutaj pamiętać, że łańcuch aby był trwały koniecznie powinien ważyć minimum 2 kilogramy. Wtedy też będzie stanowić świetne zabezpieczenie. Dobrym wyborem są modele np. czterobocznymi ogniwami o grubości 7 mm, najlepiej aby były wykonane z potrójnie utwardzanej stali z domieszką manganu, co dodatkowo zwiększa trwałość i chroni przez kradzieżą. Należy także zwrócić uwagę na to, aby łańcuch był zakończony metalowym trzpieniem. Zamek powinien być zabezpieczony przed próbami podważania, a nawet rozwiercania. Do rowerów miejskich dodatkowo warto jeszcze zastosować blokadę na tylne koło, co stanowi kolejne zabezpieczenie.
Top 4: nowoczesne zabezpieczenia składane
Kolejną propozycją jest ultra nowoczesne zabezpieczenie składane. Jest ono bardzo łatwe i jednocześnie niezwykle szybkie do zamontowania, zatem sprawdzi się nawet, gdy spieszy nam się do pracy, czy na uczelnię, a nie chcemy zostawić naszego roweru miejskiego bez ochrony. Tak naprawdę jest to zabezpieczenie bardzo mocne i niemal niezawodne. Warto jednak zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonane. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się stal oraz zastosowanie składanego zamka na dwa klucze. Niestety jest też minus takiego zabezpieczenia, a jest nim cena. Kosztuje ono około 300 złotych, ale bądźmy szczerzy, czy na ochronie przed kradzieżą warto oszczędzać?
Top 5: prewencja rzecz ważna
W naszym zestawieniu pragniemy też poruszyć sprawę prewencyjnych zabezpieczeń, zatem jeżeli już rower zostanie skradziony, to możecie go zlokalizować. Zatem warto zainwestować np. w lokalizator, który można ukryć nawet w lampce, czy też pod siodełkiem. Warto również wybrać się na komisariat, gdzie policjant może oznaczyć twój rower specjalnym i bezbarwnym markerem. Takie oznakowanie widoczne jest w świetle UV i może być zauważone nawet, gdy rower po kradzieży zostanie pomalowany. Pamiętaj, aby zawsze zachować paragon zakupu, a także wykonać twojemu rowerowi zdjęcia, co także zwiększa szansę na odnalezienie.
Tak naprawdę nie można powiedzieć, że jest zabezpieczenie, które ochroni w 100% twój rower przed kradzieżą. Jednak nie oznacza to, że nie warto ich stosować, gdyż zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo twojego jednośladu. Niestety w miastach rowery często giną dlatego, aby nie być kolejną ofiarą kradzieży warto dodatkowo zastosować zabezpieczenia, które w sytuacji, gdy np. jednoślad zostaje skradziony zwiększą szansę na jego odnalezienie. Warto dodatkowo zastosować zabezpieczenie w formie blokady tylnego koła, co jest szczególnie polecane dla rowerów miejskich.