pestki arbuza
Dieta

Właściwości zdrowotne pestek arbuza

Na letnie upały nie ma nic lepszego jak świeży arbuz, który wpływa pozytywnie na nasz organizm. Dzięki temu, że w większości składa się z wody, jest w stanie świetnie ugasić nasze pragnienie. Jednak jak się ma sprawa pestek? Niejednego z nas z pewnością denerwuje ich wybieranie. Warto jednak wspomnieć, że pestki są jadalne i mają przy tym wiele zdrowotnych dla naszego organizmu właściwości. Należą one do grupy pokarmów superfoods.

Wpływ na zdrowie

Mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Dostarczają nam dużo białka, tłuszczy, żelaza, witamin z grupy B, magnezu oraz przeciwutleniaczy. Dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi, chronią naszą wątrobę przed toksynami, leczą wrzody żołądka, jak również działają przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Niestety są także przez wiele osób bardzo niedoceniane i marnowane, a szkoda. Jeśli nie smakują nam w owocu, możemy je jeść prażone czy też przyprawione jako przekąskę. Warto wspomnieć również, że są niestety dość kaloryczne. Dlatego też jeśli sięgamy po nie w wersji suszonej, to nie powinniśmy przesadzać z ich ilością. Zawarta w nich arginina reguluje ciśnienie krwi, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Nienasycone tłuszcze wpływają pozytywnie na nasz układ krążenia.

Zawartość magnezu, żelaza, cynku, manganu, miedzi oraz witamin z grupy B wpływa na kontrolowanie przemiany energii w naszym organizmie oraz na funkcjonowanie układu nerwowego. Zawartość przeciwutleniaczy wpływa na zmniejszanie się wolnych rodników w naszym organizmie. Co za tym idzie zmniejsza się także szansa na to, że będziemy mogli zachorować na choroby nowotworowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *