badania psychotechniczne
Zdrowie

Badania psychotechniczne

Medycyna pracy to dosyć specyficzna dziedzina, w której mamy do czynienia z szeregiem badań mających na celu sprawdzenie czy dana osoba jest w stanie podjąć określone obowiązki zawodowe. Medycyna pracy to zagadnienie odrębne, a zaświadczenia pozwalające danej osobie wykonywać określoną pracę mogą wystawiać tylko i wyłącznie lekarze mający stosowne uprawnienia. Jednym z elementów wchodzących w skład badań medycyny pracy są badania psychotechniczne.

Badania do pracy

Owe badania muszą być wykonywane przez osoby podejmujące szczególne rodzaje prac. Między innymi są one obowiązkowe dla zawodowych kierowców, w tym mowa jest nie tylko o kierowcach samochodów, ale równocześnie też mowa jest chociażby o kierowcach wózków podnośnikowych. Na czym polegają owe badania psychotechniczne? Tutaj istotnym elementem jest to,  że powinny być one wykonywane w specjalnie wyselekcjonowanym do tego ośrodku.

W skład badań psychotechnicznych wchodzą na pewno testy pisemne, w których sprawdza się osobowość danej osoby, umiejętność pracy pod presją czasu oraz stopień koncentracji umysłu. Poza tym również wykonywane są testy aparaturowe. Na sam koniec powinien być przeprowadzony odpowiedni wywiad z osobą badaną. Przechodząc pozytywnie przez te wszystkie trzy etapy, dana osoba może mówić o pozytywnym zaliczeniu psychotestów. Badania psychotechniczne są w wielu przypadkach konieczne, a ich pozytywne zaliczenie jest czynnikiem warunkującym uzyskanie zaświadczenia o zdolności do wykonywania określonego zawodu, do zajmowania określonego stanowiska pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *