Białaczka to choroba krwi, która jest bardzo groźna i może powodować zgon człowieka. Inaczej jest ona zwana po prostu nowotworem krwi. Białaczka należy do grupy nowotworów złośliwych i może mieć różną postać. Wyróżnić możemy białaczkę limfatyczną, szpikową, ostrą oraz przewlekłą. Nie jest ona zawsze prosta w zdiagnozowaniu, aczkolwiek niektóre z symptomów powinny spowodować nasze zaniepokojenie.
Dlaczego atakuje organizm?
Do najczęściej występujących przyczyn powstania białaczki można zaliczyć między innymi czynniki genetyczne, uszkodzenie szpiku kostnego, infekcje wirusowe, stosowanie leków cytostatycznych oraz stosowanie różnych substancji chemicznych. Każdy rodzaj białaczki odznacza się pojawieniem się określonych objawów. Przykładowo przy występowaniu białaczki szpikowej mamy do czynienia z osłabieniem organizmu, gorączką oraz bólami stawów. Wydawać by się mogło, że nie wskazują one na nowotwór krwi, a jednak w rzeczywistości może to być owo schorzenie. Pojawiają się zazwyczaj również objawy związane z niedokrwistością oraz skazą krwotoczną. Rozpoznanie białaczki nie jest takie oczywiste, aczkolwiek w głównej mierze należy wykonać podstawowe badanie morfologiczne krwi. Jeśli te daje niepokojące wyniki, to wówczas można przejść do wykonywania bardziej zaawansowanych badań.
Leczenie białaczki zależy od jej rodzaju, aczkolwiek im szybciej będzie ono podjęte, tym będzie mniej inwazyjne, krótsze i będzie dawało większe szanse na powodzenie, nawet na całkowite wyleczenie z tej groźnej choroby, jaką jest białaczka.