Jak wybrać odpowiednie buty na zajęcia fitness?
Trening

Jak wybrać odpowiednie buty na zajęcia fitness?

Fitness cieszy się od kilku lat sporą popularnością. Coraz więcej kobiet wykupuje karnet na siłownię, aby zacząć regularnie ćwiczyć. Jednak często zapomina się o tym, że do każdej aktywności trzeba się dobrze przygotować, by nie była szkodliwa i nie zagrażała zdrowiu. Niewątpliwie buty na zajęcia fitness są tym, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę. Jak je wybrać? Podpowiadamy!

Dlaczego wybór odpowiednich butów jest ważny?

Zajęcia fitness odbywają się na sali gimnastycznej. Ćwiczenia mają na celu rozciągnięcie i wzmocnienie ciała. Są często urozmaicone poprzez wykorzystanie akcesoriów treningowych. Częstym błędem trenujących jest wybieranie butów przeznaczonych dla biegaczy. Mają one inną specyfikę i korzystanie z nich podczas zajęć fitness może skończyć się przeciążeniem kolan, urazem kręgosłupa, a także zapaleniem okostnej, które objawia się narastającym bólem. Z tego właśnie powodu niezwykle istotne jest, by dobrać odpowiednie buty do tego rodzaju aktywności.

Dlaczego wybór odpowiednich butów jest ważny? 

Zwróć uwagę na podeszwę

Buty stabilizują sylwetkę, dlatego warto wybrać te, z odpowiednią podeszwą. Powinna być wykonana z twardego, a jednocześnie elastycznego materiału. Podczas zajęć fitness kluczowa jest dobra przyczepność do podłoża, przy jednoczesnej swobodzie ruchów. Coraz więcej producentów skłania się do tego, by wyposażyć podeszwę w poduszkę żelową lub powietrzną. Ten dodatek jest niezwykle potrzebny, bo zapewnia amortyzację, a także pozwala zachować równowagę – rozkładając ciężar ciała przy bardziej skomplikowanych pozycjach.

Buty powinny być wygodne

Stwierdzenie, że buty powinny być wygodne, wydaje się oczywiste. Nikt przecież nie kupuje butów ani zbyt ciasnych, ani też większych o dwa rozmiary. Szkopuł tkwi jednak w tym, że wygodne buty na miasto niekoniecznie są tymi, które będą dla Ciebie komfortowe w użytkowaniu na zajęciach fitness. Jakie buty będą zatem odpowiednim rozwiązaniem? Z pewnością lekkie, takie, które zostały właściwie wyprofilowane i mają podwyższenie w okolicy pięty. Jest to niezbędny element, który odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa przy przechodzeniu w kolejne pozycje, jakie wskaże instruktor. Stopa powinna być unieruchomiona i nie może ślizgać się w obuwiu. Zwróć koniecznie uwagę na to, czy cholewka przywiera do ścięgna achillesowego – zabezpiecza Twój staw skokowy przed nadwyrężeniem.

Buty powinny być wygodne

Zobacz, z czego wykonane są buty

Buty na tych zajęciach, podobnie jak na jodze czy aerobiku powinny być wykonane z przewiewnego materiału. Tutaj najlepiej sprawdzą się produkty z naturalnej skóry oraz z siateczki mesh. Nie sięgaj po obuwie stworzone z kiepskiej jakości materiałów. Stopa musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, by się nie pociła – a Ty będziesz mogła czuć się komfortowo i skupić na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.

Wygląd butów ma znaczenie

Przyjemnie się ćwiczy, kiedy wygląda się dobrze. Warto zainwestować w buty, które – poza specjalnym wyposażeniem, tak istotnym podczas wykonywania ćwiczeń fitness – odpowiadają Twojemu gustowi. Z pewnością wtedy chętniej będziesz chodzić na zajęcia i wreszcie spełnisz swoje postanowienia o utrzymaniu ciała w dobrej formie.

Wygląd butów ma znaczenie 

Przygotuj się odpowiednio na zajęcia fitness – zapoznaj się z ofertą sklepiguana.pl, gdzie oprócz butów, znajdziesz inne niezbędne akcesoria do ćwiczeń.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, sklepiguana.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *