kontrologia pilates
Pilates

Pilates – sposób na zdrowie i piękną sylwetkę

Pilates nie jest niczym z innej bajki, czymś wymyślonym dzięki nowoczesnym technologiom, a jednak ten rodzaj ćwiczeń fizycznych można jak najbardziej nazwać rewolucyjnym. W oparciu o szereg przemyśleń, o szereg badań, jeszcze w pierwszej połowie XX wieku Joseph oraz Clara Pilates stworzyli coś, co miało na celu pomóc wielu osobom mającym problemy ze zdrowiem, uzyskać znacznie lepsze samopoczucie oraz poprawić swoje parametry zdrowotne.

Wymyślony system ćwiczeń wykorzystywał nie tylko ludzkie możliwości fizyczne, ale jednocześnie też należy wskazać na wykorzystanie specjalistycznego sprzętu stworzonego przez twórców całej metody. Istotnym elementem na pewno jest fakt, że cała koncepcja ćwiczeń opierała się na idealnym połączeniu możliwości ciała oraz umysłu, na uzyskaniu harmonii pomiędzy tymi elementami. Tenże system ćwiczeń pozwala na realizację wielu różnych celów, w  tym między innymi mowa jest o:

– uzyskaniu wewnętrznej harmonii, spokoju – doskonały sposób na stres oraz różne napięcia psychiczne,

– wzmocnieniu gorsetu mięśniowego – zwanego przez Josepha Pilatesa Power House,

– poprawieniu sylwetki ciała, nauce przyjmowania prawidłowej postawy.

Te cele w dużej mierze przyczyniają się do poprawienia zdrowia człowieka, co w szczególności dotyczy osób mających określone problemy zdrowotne.

Współczesny i klasyczny pilates

Współczesny pilates nieco różni się od tego klasycznego, od założeń twórcy, Josepha Pilatesa. Owe różnice w głównej mierze wynikają z faktu, że ćwiczenia muszą być dostosowane do konkretnych grup osób, do ich możliwości. Skoro mowa o pewnym dostosowaniu ćwiczeń, to jednocześnie też nie można nie wspomnieć o dostosowywaniu specjalistycznego sprzętu, reformerów używanych podczas tych zajęć. Mimo wszystko jednak dąży się do tego, aby w jak największym stopniu odwzorować metodę stworzoną przez Josepha Pilatesa.

Sama nazwa pilates pierwotnie nie obowiązywała. Wówczas tenże system ćwiczeń to nic innego jak kontrologia. Owa nazwa wynikała z faktu, że system ćwiczeń bazował na uzyskaniu jak największej kontroli nad swoim ciałem, nad swoim umysłem, nad połączeniem obu tych sfer. Mówiąc zatem o klasycznym pilatesie, należy wskazać na to, że jest to metoda ćwiczeń, która w jak największym stopniu jest zbliżona do tego, co zakładał jej twórca. Stworzył on nie tylko sam system, ale jednocześnie też był prekursorem w zakresie używanego sprzętu, w tym głównie mowa jest o reformerach. Te urządzenia, z którymi mamy dzisiaj do czynienia, w pewnej mierze zostały zmienione, udoskonalone. Klasyczny pilates zakłada więc ćwiczenia na maszynach, które w jak największym stopniu odzwierciedlają pierwowzór.

Trudno tutaj mówić o wyższości klasycznej formy pilates nad systemem ćwiczeń, który na przestrzeni lat został nieco zmieniony, udoskonalony. Do tego pojęcia należy bowiem podejść w sposób odrębny, indywidualny. Ćwiczenia pilates powinny być w swojej formie dostosowane do konkretnej grupy osób, mających do zrealizowania bardzo konkretne cele, borykających się z konkretnymi schorzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *