Bardzo groźne dla zdrowia człowieka zjawisko, którym jest wstrząśnienie mózgu może zdarzyć się naprawdę każdemu. Wstrząśnienie mózgu to oczywiście zjawisko nagłe, które zawsze daje konkretne objawy. Nie każde jednak złe samopoczucie po uderzeniu się w głowę musi oznaczać wstrząśnienia mózgu. Tym samym nie w każdym przypadku konieczne jest to, aby udać się do lekarza. Czasem możemy po prostu mieć do czynienia ze stłuczeniem głowy, co również jest związane z pojawieniem się bólu, a nawet zawrotów głowy. W takiej jednak sytuacji odpoczynek, sen oraz czas powinny załatwić sprawę i spowodować, że objawy bólowe ustąpią. W tym miejscu jednak mowa jest o zjawisku wstrząśnienia mózgu, z tym, co się z tym wiąże.
Konkretne objawy
Przede wszystkim warto jest znać konkretne objawy, które towarzyszą wstrząśnieniu mózgu. Na co zatem wskażemy, jakie symptomy jednoznacznie wskazują na owo zjawisko? Na pewno musi nastąpić owo nagłe zdarzenie, musi nastąpić silne uderzenie w głowę i jest to podstawa do sądzenia, iż doszło właśnie do wstrząśnienia mózgu. Ból oraz zawroty głowy to podstawowy objaw. Nie musi on pojawić się od razu, ale nawet do kilku godzin po pojawieniu się pierwszych objawów. Przy silnym uderzeniu możemy mieć do czynienia z chwilowym, aczkolwiek przejściowym zjawiskiem utraty przytomności. Ten element nie musi wystąpić, aczkolwiek w większości przypadków on następuje.
Skutki uboczne
Po przebytym wstrząśnięciu mózgu mamy do czynienia z kłopotami z koncentracją oraz z pamięcią, mamy do czynienia z bardzo dużą wrażliwością na światło, co zasadniczo pojawia się prawie zawsze. Poza zwiększoną wrażliwością na światło mamy do czynienia także ze zwiększoną wrażliwością na hałas. Poza wymienionymi możemy mieć także do czynienia z innymi pojawiającymi się objawami, do których na pewno zaliczymy nudności, wymioty, upośledzenie mowy oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Wstrząśnienie mózgu jest zjawiskiem, które występuje po nagłym zdarzeniu, w którym nastąpi uraz głowy. Jakie postępowanie należy przyjąć jeśli mamy do czynienia ze zjawiskiem wstrząśnienia mózgu?
Na pewno najbardziej istotne jest dokładne przebadanie w celu wykluczenia krwotoków wewnętrznych. Ważne jest w tej sytuacji zapewnienie spokoju, odpoczynku, snu. Ile? Na pewno tyle, ile potrzeba. Aby móc dojść do pełni sił, każda osoba potrzebuje nieco innego czasu, a więc należy do tego zagadnienia podejść w sposób indywidualny. Czas jest w tym miejscu najlepszym lekarzem, na którego można liczyć i który spowoduje że człowiek będzie mógł dojść do pełni sił.