Zdrowie

Czy spanie w skarpetach jest zdrowe?

Spanie w skarpetach daje pewien komfort cieplny i już z tego powodu niektóre osoby mogą je zakładać do snu. Jest to jeden ze skuteczniejszych i najczęściej stosowanych sposobów na to, aby regulować temperaturę swojego ciała w trakcie snu. Skarpetki na stopach powodują, że ciało we śnie nie marznie, a człowiek budzi się wypoczęty. Przyjmuje się, że statystycznie nawet połowa ludzi ubiera skarpetki do snu. Nie ma to bynajmniej związku z aktualną porą roku, ponieważ czynią to bez względu na to czy jest zima, czy też mamy porę letnią. Spanie w skarpetkach to z jednej strony może być pewnego rodzaju przyzwyczajenie. Niemniej jednak istnieje część osób, które niemalże zawsze odczuwają zimno na stopach i tym samym te osoby tym chętniej będą do łóżka zakładać skarpetki. To rozwiązanie jest pewnym nawykiem, może lecz nie musi być uzasadnione racjonalnie. To rozwiązanie jednak posiada zarówno określone wady jak i zalety.

Wady noszenia skarpetek w trakcie snu

Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, to można tutaj przytoczyć bardzo konkretne argumenty za tym, aby owych skarpetek do snu nie zakładać. Do podstawowych wad takiego rozwiązania należy zatem zaliczyć:

  • zwiększoną potliwość stóp
  • zwiększone ryzyko wystąpienia grzybicy stóp
  • brak odpowiedniej wentylacji
  • pogorszenie krążenia jeśli owe skarpetki będą zbyt obcisłe
  • nieprzyjemny zapach

Jeśli faktycznie w nocy komuś nogi marzną i przez to czuje określony dyskomfort, to zasadniczo powinien zakładać czyste skarpetki z materiału, który będzie oddychał, który zapewni właściwą wentylację stóp. Jeśli jednak jest to tylko i wyłącznie pewne przyzwyczajenie, to warto z niego zrezygnować. Jeśli bowiem przez to przyzwyczajenie doszłoby do rozwoju grzybicy stóp lub też paznokci, to z owym zjawiskiem będzie człowiekowi już trudniej sobie poradzić. Noszenie skarpetek do snu może skutkować właśnie pojawieniem się owego zjawiska.

Zalety noszenia skarpetek do snu

Oprócz tego, że noszenie skarpetek do snu, do łóżka jest związane z określonymi wadami, przeciwwskazaniami zdrowotnymi, to równocześnie też należy wskazać na pewne zalety takiego rozwiązania. Jako podstawową zaletę tego rozwiązania, należy podać zniwelowanie pojawienia się różnic temperaturowych, wahań temperatury. To zjawisko bowiem prowadzi do znacznego pogorszenia jakości snu, co może wiązać się z dużym dyskomfortem. Jeśli stopy człowieka są zmarznięte, to jego mózg otrzymuje sygnał, iż coś jest nie w porządku. Tym samym jakość snu znacząco się obniża i mamy do czynienia z uczuciem niewyspania. Ubrane skarpetki to brak wahań temperatury, spokojniejszy sen i uczucie wyspania po przebudzeniu o poranku.

Spanie w skarpetkach ze zdrowotnego punktu widzenia posiada swoje wady i zalety. Aby jednak wypośrodkować ich negatywny i pozytywny wpływ na zdrowotne aspekty, należy przywiązać szczególną uwagę do takiego elementu, jakim jest odpowiedni dobór skarpetek, w których człowiek będzie spał. Wówczas nie powinno dochodzić do żadnych negatywnych zjawisk zdrowotnych.

Przeczytaj również: Dlaczego warto używać poduszki ortopedycznej do spania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *