zapalenie mięśnia sercowego
Zdrowie

Zapalenie mięśnia sercowego

Sama nazwa być może dla kogoś być nieco mylna. Jeśli bowiem ktoś uważa, że zapalenie mięśnia sercowego nie jest czymś groźnym, to jest w błędzie. Tak naprawdę bowiem mówimy o zjawisku, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia danej osoby. Owo zjawisko prowadzi bowiem do nieodwracalnych zmian w sercu, a tym samym stanowi bezpośrednie zagrożenie życia danej osoby. Zapalenie mięśnia sercowego jest chorobą, w której mamy do czynienia z stanem zapalnym obejmującym niemalże cały organ. Ów stan zapalny obejmuje bowiem zarówno komórki mięśnia sercowego, naczynia znajdujące się w sercu jak również i komórki śródmiąższowe.

Skutki zapalenia serca

Bezpośrednim skutkiem wystąpienia tego zjawiska może być chociażby kardiomiopatia. To zjawisko z kolei będzie skutkować niewydolnością mięśnia sercowego, a co za tym idzie także niewydolnością krążeniową. W dalszej kolejności efektem jest oczywiście zgon danej osoby. Podstawową przyczyną pojawienia się zapalenia mięśnia sercowego jest wystąpienie jednej z kilku różnych infekcji. Mowa jest chociażby o infekcjach bakteryjnych, o infekcjach grzybiczych, pasożytniczych jak również może ono być wywołane pierwotniakami. To jednak nie wszystko, ponieważ zapalenie mięśnia sercowego jest elementem, który może być także wywołany przez infekcje wirusowe. Idźmy dalej.

Zapalenie serca a choroby genetyczne

W niektórych sytuacjach możemy mieć do czynienia z powstaniem zapalenia mięśnia sercowego na skutek wystąpienia choroby autoimmunologicznej. Toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, sarkoidoza to choroby, których efektem może być właśnie pojawienie się objawów zapalenia mięśnia sercowego. Jeśli chodzi o objawy choroby, to nie zawsze są one jednoznaczne i można tym samym nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji. Na pewno do podstawowych objawów należy zaliczyć duszność, która początkowo pojawia się tylko przy wysiłku. Poza tym również można mieć do czynienia z bólem w klatce piersiowej, z kołataniem serca, z męczliwością, ogólnym osłabieniem, tachykardią oraz obrzękiem kostek tudzież podudzi.

 

Prawidłowa diagnoza

Aby prawidłowo zjawisko zdiagnozować, trzeba wykonać szereg badań, w tym badanie krwi, EKG, RTG klatki piersiowej, rezonans magnetyczny oraz biopsję mięśnia sercowego. Zapalenie mięśnia sercowego można leczyć na różne sposoby. Jeśli przyczyną zjawiska nie jest wirus, to leczy się przyczynowo. W każdym innym przypadku mowa jest o leczeniu objawowym oraz o oszczędzaniu się, unikaniu nadmiernego wysiłku. W skrajnych przypadkach gdy takie leczenie nie skutkuje, koniecznym staje się przeszczep mięśnia sercowego. Lepiej jest zatem nie lekceważyć żadnej infekcji, ale zawsze podejść do tego zagadnienia z rozsądkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *