Zdrowie

Czy sen chroni organizm przed natłokiem informacji?

Sen jest niezbędnym elementem w życiu każdego człowieka i co do tego stwierdzenia nie ma żadnych wątpliwości. Bez snu człowiek po prostu umiera. Oczywiście znaczenie owego snu można i należy bardziej sprecyzować, ponieważ ma on wpływ na wiele aspektów w codziennym życiu. Sen wpływa pozytywnie zarówno na aspekty związane z ludzką psychiką oraz z jego zdrowiem fizycznym. Odwrotnie, brak owego snu staje się przyczyną określonych problemów zdrowotnych, z którymi człowiek musi się borykać.

Znaczenie snu dla psychiki człowieka

Mówiąc o wpływie snu na psychikę człowieka, wskażemy na takie aspekty jak:

  • redukcja napięcia nerwowego
  • redukcja stresu
  • zmniejszenie przygnębienia i apatii
  • regeneracja psychiki
  • wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego
  • ochrona przed zbyt dużą ilością informacji

Znaczenie snu dla zdrowia fizycznego człowieka

Poza psychiką, sen ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowia fizycznego każdego człowieka. W trakcie snu w organizmie człowieka wydzielana jest spora ilość somatotropiny, która jest odpowiedzialna za wzrost człowieka. Tym samym szczególnego znaczenie nabiera w tym momencie sen u małego dziecka, u osób rozwijających się. Tak naprawdę jednak sen to istotny element dla regeneracji każdej ludzkiej tkanki i każdej komórki. W trakcie snu dochodzi do powstawania nowych połączeń w układzie nerwowym.

Znaczenie snu dla ludzkiego mózgu

Sen to niezwykle istotny element dla ludzkiego mózgu. Dla mózgu bowiem sen to czas wielkiego sprzątania. Z mózgu w tym czasie usuwane są różnego rodzaju zbędne informacje, które każdego dnia są gromadzone w bardzo dużych ilościach. Sen powoduje, że ludzki mózg jest każdego dnia świeży. Jeśli chodzi o kwestię ochrony przed natłokiem informacji, to sen przede wszystkim usuwa je z naszego mózgu. W trakcie głębokiego snu nie docierają żadne nowe bodźce, co oczywiście jest kluczowe do tego, aby móc mówić o dobrej regneracji ludzkiego organizmu. Sen, o ile można mówić o dobrej jego jakości, chroni ludzki organizm przed natłokiem informacji, których nie sposób uniknąć w trakcie dnia.

Dbałość o sen

Ważne jest jednak to, aby w odpowiedni sposób zadbać o dobrą jakość swojego snu. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Mowa jest chociażby o przewietrzaniu pomieszczenia, w którym śpimy. Poza tym złym nawykiem jest zasypianie przed włączonym telewizorem, złym nawykiem jest posiadanie telewizora w sypialni. Na pewno elementem wpływającym na jakość snu, obniżającym jakość owego snu jest stres, zbyt duży stres towarzyszący człowiekowi w trakcie dnia. Należy również wskazać na taki element, jakim jest wygodne łóżko i wygodny materac, które są kluczowym elementem w trosce o dobry sen. Nie przykładając wagi do tych elementów możemy bardzo szybko przekonać się o znaczeniu wysypiania się dla ogółu naszego zdrowia, dla naszej kondycji fizycznej oraz tej psychicznej. Kwestii związanej ze snem, z dobrą jakością snu nie wolno człowiekowi zaniedbywać, ponieważ jest ona jednym z kluczowych elementów zdrowia.

Przeczytaj również: Szwedzkie poduszki ortopedyczne do spania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *