Zdrowie

Jak sen wpływa na układ nerwowy?

Sen to jeden z bardziej istotnych elementów dla człowieka, dla jego zdrowia. Potrzeba snu jest jedną z tych podstawowych tak jak pożywienie, woda, tlen. Dlatego też wszelkie zaniedbania w tejże materii mają bardzo poważne skutki zdrowotne. Prędzej czy później będą one przez człowieka odczuwalne. Zbyt mała ilość godzin przeznaczonych na sen ma bardzo duże znaczenie dla:

– psychiki człowieka

– poziomu koncentracji, energii

– odporności człowieka na infekcje

– rozwój różnych chorób, ryzyko rozwoju różnych chorób

Sen to nie tylko odpoczynek dla ciała, ale jest to regeneracja całego organizmu, włączając w to psychikę człowieka. Długotrwała bezsenność bardzo negatywnie wpływa na różne ośrodki,  w tym także na układ nerwowy. Może mieć to swoje konsekwencje w różnego rodzaju nerwicach, może przyczyniać się także do powstawania depresji.

Jak organizm człowieka reaguje w trakcie snu?

W trakcie snu zachodzą w organizmie człowieka różnego rodzaju procesy. Między innymi można wskazać na:

– napięcie mięśni szkieletowych się obniża

– akcja serca jest spowolniona, a ciśnienie krwi się obniża

praca nerek ulega osłabieniu

– obniżona jest temperatura ciała

– oddech jest głębszy, a przy tym także rzadszy

Uczucie zadowolenia

Gdy człowiek się budzi, powinno być to związane z uczuciem zadowolenia z wyspanej nocy. Często jednak tak nie jest. Jest to związane chociażby z prawidłową regeneracją organizmu, co ma swoje przełożenie chociażby na prawidłowy przebieg różnego rodzaju procesów. Jeśli chodzi o korzyści płynące ze snu, to w głównej mierze należy wskazać na to, że sen jest związany z odpoczynkiem kory mózgowej. Tym samym nie docierają do niej różnego rodzaju impulsy nerwowe powodujące, że można mówić o jej zmęczeniu. W trakcie snu dochodzi w ludzkim organizmie do zjawiska regeneracji wszystkich znajdujących się tam komórek oraz tkanek. Funkcje receptorowe uzyskują większą świeżość, a człowiek może mówić o nowej energii do codziennych wyzwań. W centralnym układzie nerwowym mamy do czynienia z powstawaniem nowych połączeń. Dlatego też owa regeneracja w trakcie snu jest tak istotna. Bez tego elementu organizm człowieka nie jest w stanie w ciągu dnia dobrze funkcjonować, ponieważ brakuje mu odpowiedniej regeneracji.

Bezpośrednio mówiąc brak odpowiedniej ilości godzin przeznaczonych na sen skutkuje bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia człowieka i dla funkcjonowania jego układu nerwowego. Bezpośrednią przyczyną powstawania chorób psychicznych jak depresja może być właśnie obniżona ilość godzin przeznaczonych na sen i odpoczynek. Można także mówić o pojawieniu się różnych zaburzeń nerwicowych czy też zaburzeń osobowościowych. Depresja jest poważnym problemem społecznym między innymi wywołanym przez zaburzenia funkcji neuroprzekaźników w mózgu człowieka. Z kolei na ten aspekt bardzo znaczący wpływ ma właśnie odpowiednia ilość snu, o czym współczesny człowiek tak często zapomina. Zaniedbania w tejże materii mogą być powodem bardzo poważnych zmian, w tym także tych nieodwracalnych.

Warto przeczytać: Poduszki ortopedyczne do spania – sposób na lepszy sen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *