Mobilność bioder
Standardowa aktywność fizyczna podzielona jest na kilka podstawowych czynników – trening siłowy, trening aerobowy, odżywianie, regeneracja. Dla osób uprawiających sport są to elementy życia codziennego. Mało osób ma świadomość tego jak kluczowa jest mobilność bioder, którą z powodzeniem moglibyśmy, a nawet powinniśmy dodać do naszej rutyny treningowej. Dzięki stosowaniu ćwiczeń poprawiających mobilność bioder możemy wyeliminować bóle pleców, bóle głowy, skrzywienie kręgosłupa i różne inne dolegliwości. Ponadto zwiększymy zakres ruchu w podstawowych ćwiczeniach (głównie w przysiadzie) i odciążymy plecy (odcinek lędźwiowy).
Efekty braku ruchomości
Słaba mobilność bioder objawia się najczęściej przy wykonywaniu przysiadu. Osoby, o zmniejszonym zakresie ruchomości nie są w stanie zejść poniżej pewnego poziomu. Wynika to przede wszystkim z faktu, że staw biodrowy jest jednym z największych stawów w ciele człowieka, przez co przejmuje bardzo dużo pracy. Odpowiada za prostowanie, zginanie, przewodzenie, odwodzenie, rotacje wewnętrzną i zewnętrzną. Ruchy te są możliwe, dzięki licznym więzadłom, w tym grupie biodrowo-udowej, kulszowo-udowej i łonowo-udowej.
Aktywizacja stawu biodrowego
Odblokowanie stawu biodrowego możliwe jest na kilka sposobów. Jednym z nich jest „wałkowanie” małą piłeczką biodra, wykonując ruch w górę i w dół. Odczuwanie bólu przy tej czynności jest normalne. Świadczy to o aktywizacji zastanych stawów, więzadeł i powięzi. Inną metodą jest rozciąganie stawu biodrowego. Powinniśmy w tym celu zrobić wykrok, wyciągnąć jedną nogę do przodu i zgiąć ją, a drugą oprzeć na krześle w zgięciu. Zostajemy w tym ruchu dwa razy po minucie na każdą nogę. Kolejnym ćwiczeniem jest uginanie nóg w pozycji do pompki. Przyjmujemy standardową pozycję po czym przyciągamy do siebie raz jedną, raz drugą nogę. W efekcie angażujemy mięśnie zginaczy bioder. Wykonujemy 2-3 serie po 10-12 powtórzeń.