pilates
Pilates

Pilates- właściwa metoda ćwiczeń

Bóle pleców doskwierają bardzo wielu współczesnym ludziom. Wynika to z nieprawidłowego trybu prowadzonego życia. Problem nierozwiązany będzie się pogłębiał. Sięganie po niewłaściwe metody to również aspekt, który nie pozwoli pozbyć się okreslonych problemów zdrowotnych. Lekarstwem na bóle pleców są ćwiczenia pilates. System ćwiczeń stworzony już w początkach XX wieku jest doskonałą odpowiedzią na problemy z bólem kręgosłupa. Dlaczego?

Powodem jest fakt, że owe ćwiczenia kładą główny nacisk na wzmocnienie mięśni głębokich, na wzmocnienie mięśni środka ciała, mięśni pleców, brzucha, dna miednicy, czyli tak zwanego gorsetu mięśniowego. W ten sposób można nie tylko pozbyć się bólów pleców, ale także im zapobiec. Poza tym ćwiczenia pilates mają inne zastosowanie:

rehabilitacja w różnych schorzeniach

– uzyskanie większej harmonii wewnętrznej

– uzyskanie lepszej postawy ciała, lepszej sylwetki ciała

Joseph Pilates stworzył metodę, jaką jest pilates klasyczny, który można określić mianem niemalże doskonałej. Jednakże bardzo istotnymi elementami pozwalającymi na realizację założeń jest pełna świadomość swojego ciała, swojego ducha jak również bardzo duży stopień precyzji wykonywanych ćwiczeń.

Istotą jest sprzęt

W pilatesie można nie korzystać ze specjalistycznego sprzętu, aczkolwiek warto go uwzględnić. Podstawowym sprzętem w pilatesie są reformery. Mamy do czynienia z nowoczesnym sprzętem, który dostępny jest w wielu klubach fitness. Jednakże jeśli mowa jest o pełnej realizacji wszystkich założeń Josepha Pilatesa, warto jest sięgnąć do ćwiczeń z pomocą Controllogy Reformer. To urządzenie, które zostało stworzone na wzór pierwszego modelu, zaprojektowanego oraz wykonanego przez Josepha Pilatesa. Takie urządzenie składa się z:

– ramy aluminiowej

– skórzanych pasów wraz z pętlami,

– poręczy, która umocowana jest pod nieco innym kątem niż reformery nowoczesne,

– specjalnych sprężyn

Controllogy Reformer to urządzenie, które zostało w roku 1980 stworzone dla Jaya Grimesa. To jeden z uczniów i bliskich współpracowników Josepha Pilatesa. Tym samym mamy pewność, że jest to maszyna, która pozwoli uzyskać najlepsze efekty. Pilates jest formą ćwiczeń, w których najważniejszą kwestią jest zachowanie pełnej precyzji w wykonywanych ruchach. Dzięki owej precyzji wzmocnienie mięśni jest prawidłowe. Brak precyzji skutkuje tym, że przyjmowane są pozycje ćwiczeniowe, które nie dają zakładanych efektów. Klasyczny model reformera w swojej formie jest bardzo prosty. Być może przez to nie imponuje i pozornie pozostaje w tyle za nowoczesnymi reformerami. Ponadto daje on mniejsze możliwości odnosząc się różnych ćwiczeń.

Finalnie jednak chodzi o znacznie większą skuteczność klasycznych reformerów, które są po prostu kompletne, które spełniają wszystkie założenia metody stworzonej przez Josepha Pilatesa. Controllogy Reformer jest bardzo dobrym przykładem na to, że to co nowoczesne, wcale nie musi być lepsze od tego, co nieco starsze i mniej zaawansowane technologicznie. To, co wymyślł Joseph Pilates, nadal jest ponadczasowe i aktualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *