Wysiłek fizyczny to podstawa
Fundamenty

Wysiłek fizyczny to podstawa

Żyjąc w XXI wieku, narażeni jesteśmy na szereg negatywnych czynników związanych z brakiem odpowiedniej ilości czasu. Zapominamy nie tylko o regularnych godzinach jedzenia, ale również coraz częściej sięgamy po jedzenie typu fast food lub niezdrowe przekąski. Chorujące później na nadwagę osoby, nie są w stanie wejść na pierwsze piętro czy podbiec do autobusu. Kołatanie serca i zadyszka pojawiają się nawet w trakcie pozornie prostych czynności. Osobę w takim stanie ciężko namówić do wykonywania ćwiczeń lub spaceru.

Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z cateringu dietetycznego, co pozwala wprowadzić zmiany w odżywianiu. Niestety cudów nie ma i aby zrzucić zbędne kilogramy lub zbudować wymarzoną sylwetkę należy do diety dodać trochę ruchu. Wysiłek fizyczny zalecany jest każdemu, bez względu na wiek czy kilogramy.

Ruch to zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że im więcej ważymy, z coraz większym trudem przychodzą nam nawet najprostsze czynności. Nie ma więc mowy, aby zmusić się do gimnastyki. Niestety nikt nie wynalazł jeszcze skutecznego sposobu na zbudowanie wymarzonej sylwetki bez odrobiny wysiłku z naszej strony i zdrowej diety. Dla przykładu należy sobie uświadomić, że jeden kilogram nadwagi to równowartość około 7000 kcal… Nie ma możliwości, aby samą tylko dietą osiągnąć odpowiednie rezultaty. Wiedzą o tym również dietetycy, którzy umieścili wysiłek fizyczny na piramidzie zdrowego żywienia.

Dlaczego ruch jest istotny?

Każdy rodzaj wysiłku fizycznego jest swojego rodzaju efektywną metodą na spalenie zbędnych kalorii. Warto jednak podkreślić, że to nie wszystkie zalety ,,ruchu”. Należy do nich również dopisać wpływ na szybkość przemiany materii i poprawę samopoczucia. Jak pokazują badania, głównym minusem aktywnego trybu życia jest potrzeba regularności, która sprawia, że osoby ze słomianym zapałem dość szybko rezygnują z dbania o swoje zdrowie.

A to błąd! Ćwiczenia likwidują odkładającą się tkankę tłuszczową, wspierają metabolizm, ale także wzmacniają nasze mięśnie. To ma natomiast zbawienny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa. Na problemy z nim związane cierpią najczęściej właśnie osoby otyłe. Jego nadmierne obciążenie wraz ze zwiotczałymi mięśniami powodują przesuwanie się kręgów, co prowadzi do bólu czy dyskopatii.

Inne korzyści płynące z aktywności fizycznej

Oprócz wszystkich wyżej wymienionych korzyści związanych z aktywnością fizyczną należy jeszcze dopisać wpływ na pracę serca. Ten niezwykle ważny element opiera się na tym, że uprawiając sport lub ćwicząc na siłowni, wspomagamy utrzymywanie się odpowiedniej wysokości ciśnienia tętniczego i co za tym idzie, poprawiamy krążenie krwi. Dzięki tym dwóm niezwykle ważnym czynnikom mięsień sercowy jest odpowiednio dotleniony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *